KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15781015
nr 1578 1015
Henry John Yeend King
(1855-1924), Storbritannien
Oljemålning, ”A Woodland Glade”. Signerad Yeend King. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm. Skänkt till auktionen av Yvonne Sörensen Björud
Kondition: ramskador
Henry John Yeend King, brittisk målare född 1855, död 1924.
Utrop:
4.000 kr
måndag 13 november 2023
kl 16:15:00
13 nov
Specialauktion för Stadsbrudskåren
Läs mer om Specialauktion för Stadsbrudskåren
Henry John Yeend King
Läs mer om Henry John Yeend King